KSIĄŻKA

Książka – dokument piśmienniczy, zapis myśli ludzkiej, raczej obszerny, w postaci publikacji wielostronicowej o określonej liczbie stron, o charakterze trwałym.Dzisiejsza postać książki wywodzi się od kodeksu, czyli kartek połączonych grzbietem, które wraz z upowszechnieniem pergaminu zastąpiły poprzednią formę dokumentu piśmienniczego, czyli zwój.

BUDOWA KSIĄŻKI

Obwoluta-papierowa okładka ochronna zakładana na właściwą okładkę książki, mająca zagięte brzegi (skrzydełka), zachodzące na wewnętrzne strony okładzin okładki. Użycie obwoluty podnosi standard publikacji i świadczy o staranności edytorskiej wydawcy.

Wklejka-  oddzielna, pojedyncza kartka, w formacie równym lub większym od formatu stronicy, wklejona w grzbiecie ksiązki lub czasopisma. Zawiera najczęściej mapę, tabelę czy inny materiał ilustracyjny; może być drukowana jedno- lub dwustronnie, może też się różnić papierem od reszty publikacji.

Okładka- jeden z dwóch podstawowych elementów tworzących wielostronicowy wyrób papierniczy lub publikację poligraficzną, a wcześniej także publikację pisaną ręcznie w formie kodeksu (czyli zbioru kart połączonych w grzbiecie). Może być twarda lub miękka.

Grzbiet- bok publikacji w formie kodeksu od strony połączenia składek. Możemy wyróżnić trzy rodzaje: płaski, zaokrąglony, oporkowy.

Kapitałka-rodzaj tkaniny introaligatorskiej w postaci tasiemki szerokości 13-15 mm z wyraźnie pogrubionym jednym z brzegów, zwanym lamówką o grubości ok. 2 mm. Jest naklejana na oba końce grzbietu wkładu (w główce i nóżkach) w oprawach złożonych składających się z większej ilości składek. Służy do mechanicznego wzmocnienia oprawy stanowiąc jednocześnie element ozdobny.

Karta przedytyułowa- strona, na której znajduje się zasadniczo tylko tytuł książki (jeśli jest długi, to w skróconej postac) i ewentualnie autor (imiona często w inicjale) – oba pisane kapitalikami lub krojem pisma w odmianie pogrubionej, w niezbyt dużym stopniu.

Karta tytułowa- trona z tytułem w pełnym brzmieniu, autorami w pełnym brzmieniu, nazwą i logo wydawnictwa, rokiem i numerem wydania.

Trzon Ksiązki- składa się ze składek, umieszczone są za pomocą kapitałki do okładki.

CZWÓRKA TYTUŁOWA


Strona przedtytułowa, przedtytuł, tytuł ochronny

Strona kontrtytułowa

Strona tytułowa

Strona redakcyjna